szabadság próba
A felhasználó élmény javítása érdekében, oldalunkon ”Sütiket” helyeztünk el. Az oldal használatával ezek automatikusan elfogadásra kerülnek. Kattints az OK-ra a sáv bezárásához.

Tejből Sajt

Írta Sajt Tanfolyam 2017-11-30 0 Hozzászólás Házi sajtkészítés,

Hogyan lesz a tejből sajt?

 

A folyékony tejnek át kell alakulnia egy szilárdabb halmazállapotú anyaggá, (géllé) sajttá. Mikor sajtot készítünk az a cél, hogy a szilárdrészek, a zsír, fehérjék és ásványisók nagyobb koncentrációban legyenek kisebb térfogaton oly módon, hogy a szabad és a kötött víz nagy része eltávozzon.

 

Ennek a folyamatnak a lejátszódásához szükségünk van tejoltó enzimekre, rövidebb nevén oltóra mely egy folyékony, víztisza folyadék állagban kapható nálunk is.

Az oltó hozzáadása után 20-30 perccel a tej elveszíti a folyadék tulajdonságait, alvadékká alakul. Az alvadék kezdetben egybefüggő kocsonyás fehér pudinghoz hasonlít. A folyamat végére mikor már sajtformába tudjuk szedni az alvadékot 10 L tejből 1,5-2 kg alvadék lesz, érés végére pedig 1 kg körüli lesz a sajt.

 

Mikor hozzáérünk a beoltott, megalvadt tej felszínéhez érezhetjük, hogy ruganyos és teljesen egy halmazt alkot, még az edény falától is el tudjuk húzni, nem folyik.. Amikor belekanalazunk kezünkel nem folyik vagy pépesedik hanem hasad, törik úgy nevezik kagylósan törik

 

Ekkor elérkezik a folyamat a következő lépcsőfokához amikor is az alvadék felvágásával elősegíthetjük a savó intenzívebb kivállását. Óvatos vágágásokat követően kis pihentetés után láthatjuk a savót mely egy enyhén opálos sárgás folyadék.

 

Az alvadékrögök fogozatosan zsugorodnak és belsejükből mikrokapilárisokon savó távozik.

Minnél apróbbra vágjuk, annál jobban növeljük a felületet mert egyre kisebb rögök keletkeznek és ezáltal egyre több savó tud távozni. A felvágás szükséges mértéke sajtfajtánként eltérő. Egy idő elteltével olyan sok savóban fognak úszni az alvadékrögeink, hogy kevergetni is tudjuk óvatosan  ezzel is segítjük a savó kivállását.

 

Markunkban ellenőrizzük, a rögök  ruganyosságát, ha megfelelő, akkor megkezdődhet az ülepítés. A keverést abba hagyjuk és hagyjuk hogy az edény aljára leülepedjenek az alvadékrögök. Kis idő múltán a savót eltávolítjuk egészen addig míg bírjuk és elérjük az edény alján leülepedett alvadékot.

 

Az alvadékot ekkor már formába tudjuk szedni és hagyjuk, hogy tovább csepegjen . Időközönkénti forgatással szintén segítjük még a folyamatot amit az oltó indított be, mert ekkor is szivárog még belőle kis mennyiségű savó.

A sajtok formázása, csepegtetési idejük, forgatásuk fajtánként és típusonként eltér.

A sajtok a formázás után átlagosan egy nappal kellően kicsepegtek,  20%os sófürdőbe kerülnek. Ekkor kapják meg a sajtokra jellemző sós ízt, elötte édeskések.

 

Ezt követően újból szikkadnak pár napig. Idővel kezd kialakulni a kéregállományuk. Van olyan sajt amelyik készítése itt vagy egy kicsit hamarabb befejeződik például  gomolya sajt, vagy a friss sajtok.

A sajtok legnagyobb részének hosszabb érlelésre van szüksége, aminek több módja is létezik.

 

Hagyományos technikával: mikor a fadeszkán naponta forgatják és sófürdős vízzel kenegetik.

Bevonatban érlelődnek: a felületüket bekeneik sajtviasszal, bevonóval. Ilyenkor csak forgatást igényel törölgetést ritkábban.